WydawnictwoFGH.pl

Gra Odbudowa Warszawy 1945-1980

Gra „Odbudowa Warszawy 1945-1980” obejmuje szczególny czas dla historii Warszawy. Jest to okres bezpośrednio po II Wojnie Światowej, gdy zniszczone miasto legło w gruzach. Zadaniem graczy jest odbudowa stolicy. W ciągu trzech powojennych dekad uczestnicy gry podejmują się licznych zadań związanych z charakterystycznymi dla danego czasu doktrynami politycznymi, prądami w architekturze i sytuacją społeczno – gospodarczą Polski. Gracze odbudowujący Warszawę nie są jednak ograniczeni biegiem zdarzeń, który miał miejsce w rzeczywistości. Jedynie od ich woli i kreatywności zależy na przykład czy zostanie zbudowany Pałac Kultury i Nauki, a jeśli tak, to w którym miejscu stolicy stanie. W grze znajdziemy 60 wyjątkowych budynków. Uczestnicy mogą wybierać budowane przez siebie obiekty z listy nigdy niezrealizowanych obiektów, takich jak dwie linie metra planowane w powojennej Warszawie, obiekty z planu sześcioletniego czy późniejszych planów urbanistycznych dla miasta. Mimo, iż w rzeczywistości różne czynniki jak na przykład realia ekonomiczne uniemożliwiły ich realizację, to w grze te ograniczenia nie obowiązują. Wszystko zależy od graczy, w grze wszystko jest możliwe.

Odbudowa zniszczonej podczas wojny Warszawy oraz rozwój miasta są celami gry. Aby je osiągnąć uczestnicy muszą pozyskiwać materiały budowlane, jak na przykład beton, z gruzów zniszczonego miasta. Dostępne są także fundusze społeczne, z których korzystano w rzeczywistości przy odbudowie stolicy ze zniszczeń wojennych. Oprócz rekonstrukcji ważne jest także umiejętne przydzielanie do pracy członków swojego zespołu oraz dobra lokalizacja odbudowywanych obiektów na mapie powojennej Warszawy.

Umiejętne posługiwanie się kartami projektów oraz pracownikami to jeden z wielu elementów taktycznych obecnych w grze. Sprawne posługiwanie się dodatkowymi zdolnościami jest ważnym elementem rozgrywki. Dzięki niemu można nie tylko zbliżyć się do zwycięstwa, ale także oddalić jego perspektywę przed innymi graczami. Należy jednak cały czas pamiętać o wytwarzaniu materiałów budowlanych z prefabrykatów i budowaniu za ich pomocą bloków z wielkiej płyty.

„Odbudowa Warszawy 1945-1980” jest szczególna jeszcze z jednego powodu. Otóż z grą powiązana jest także aplikacja AR (Augmented Reality), za pomocą której każdy można obejrzeć budowle występujące na kartach gry. Dzięki użytej w aplikacji technologii 3D budynki “wyrastają” prosto z kart. Z aplikacji będzie można korzystać na urządzeniach z systemem iOS i Android. Odpowiedzialny za nią jest zespół Hexy, czyli projekt Tomasza Bara i Mateusza Stanisławskiego, który wyspecjalizował się w produkcjach związanych z grami.
Co ważne, aplikacja z “Odbudowy Warszawy” dostępna jest na stronie FGH za darmo. Jest to tym istotniejsze, że ma ona duży walor edukacyjny. Zależy nam, żeby każdy zainteresowany miał możliwość podziwiania niezwykłej architektury Warszawy na swoim smartfonie!

Rodzaj gry: strategiczna
Liczba graczy: 2-5
Czas rozgrywki: 75 minut
Przedział wiekowy: od 10 lat
Instrukcja: polska

Dodaj komentarz