wydawnictwofgh.pl

Blog tematyczny o lifestyle, hobby oraz sporcie.

sport

Kompleksowy trening – jak połączyć siłownię domową z tradycyjną? 

Kompleksowy trening – jak połączyć siłownię domową z tradycyjną? 

Treningi w domu albo na siłowni? Nie musisz wybierać! To właśnie łącząc możliwości ćwiczenia na specjalistycznych urządzeniach i tworząc własną siłownię w domu, masz szansę osiągnąć najlepsze rezultaty. Nie wiesz, jak połączyć różne aktywności? Zobacz nasz poradnik, żeby jeszcze szybciej zbliżać się do swoich celów treningowych!

Zalety ćwiczeń na siłowni

Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia na siłowni niosą ze sobą szereg konkretnych korzyści zarówno ze względów estetycznych, jak i zdrowotnych. Dostęp do szerokiej gamy profesjonalnych urządzeń, umożliwiających wykonywanie różnorodnych ćwiczeń angażujących wszystkie partie mięśniowe to prosta droga do osiągania celów, o których marzysz, bez względu na to, czy jest to umięśniona sylwetka, większa siła czy wytrzymałość. Na siłowni możesz też korzystać ze wsparcia trenerów, którzy pomagają ułożyć najlepszy plan treningowy, a nawet z rad bardziej doświadczonych kolegów. Regularne chodzenie na ćwiczenia jest też mobilizujące, patrząc na osoby trenujące wokół, motywacja rośnie. Ale czy te wszystkie korzyści oznaczają, że siłownia domowa jest mniej wartościowym miejscem do ćwiczeń? Oczywiście, że nie! W rzeczywistości im bardziej różnorodne i regularne ćwiczenia, tym więcej korzyści czerpie z nich Twoje ciało. 

Zalety posiadania siłowni w domu

Siłownia w domu, o ile tylko jest dobrze rozplanowana i wyposażona w podstawowe sprzęty, jest prawdziwym skarbem dla każdej aktywnej osoby. Ćwiczenie we własnych czterech ścianach pozwala oszczędzać czas, daje też możliwość zaangażowania się w treningi, kiedy wyjście z domu byłoby trudne lub niemożliwe. To właśnie elastyczność w planowaniu ćwiczeń jest największą zaletą posiadania siłowni w domu. Pełna swoboda i prywatność pomagają też przełamać niektóre bariery i pracować nad swoimi słabszymi stronami w zaciszu domowym. Jeśli chcesz ćwiczyć z dala od sali treningowej, musisz wyposażyć się w podstawowe sprzęty takie jak na przykład hantle, sztanga, mata do ćwiczeń, gumy oporowe, drążek rozporowy oraz ławeczka. Taka podstawowa baza pozwala na regularne ćwiczenie mięśni całego ciała. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wyposażył się również w profesjonalne urządzenia, jeśli tylko miejsce i budżet na to pozwalają. Możesz zakupić rowerek, orbitrek, ergometr wioślarski czy bieżnię, a nawet atlas treningowy.

Siłownia i trening w domu – jak to mądrze połączyć?

Im więcej możliwości, tym lepiej. Wychodząc z tego założenia, możesz osiągnąć w krótkim czasie zadziwiające rezultaty. W pierwszej kolejności określ swoje cele treningowe i na tej podstawie stwórz zróżnicowany plan treningowy, uwzględniający zarówno ćwiczenia poza domem, jak i na siłowni w domu. Na przykład możesz skupić się na budowaniu siły i masy mięśniowej na profesjonalnych urządzeniach i ciężarach dostępnych na siłowni, natomiast w domu możesz wykonywać trening funkcjonalny. Bez względu na to, jak rozpiszesz swój harmonogram, pamiętaj o regeneracji, bez której robienie postępów będzie trudniejsze i wrośnie ryzyko kontuzji. Warto podzielić tydzień na dni treningowe i regeneracyjne. Taki podział pozwoli Ci na systematyczną pracę nad swoimi celami, jednocześnie unikając przeciążenia organizmu. 

Przykładowy plan treningowy może wyglądać następująco:

  • Poniedziałek: trening górnych partii ciała na siłowni poza domem

  • Środa: trening funkcjonalny na siłowni domowej

  • Piątek: trening dolnych partii ciała poza domem

  • Sobota: trening cardio na siłowni w domu, np. jazda na rowerze stacjonarnym, bieganie na bieżni

Podchodząc rozsądnie do tematu treningów w domu i poza nim, masz szansę krok po kroku budować lepszą formę i atrakcyjniejszy wygląd, dbając o swój wypoczynek i bezpieczeństwo. Łącząc w tygodniu różnorodne ćwiczenia z pewnością osiągniesz cele, do których dążysz.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij