wydawnictwofgh.pl

Blog tematyczny o lifestyle, hobby oraz sporcie.

rozwój osobisty

Kurs na koparkę – czy warto?

Kurs na koparkę – czy warto?

Zdobycie uprawnień na operatora koparki to nie tylko szansa na rozwinięcie swoich umiejętności, ale również na przekształcenie tych umiejętności w dobrze płatną i stabilną karierę zawodową. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jaką ścieżkę edukacyjną musisz przejść, aby osiągnąć ten cel.

Klasyfikacja uprawnień na operatora koparki

Uprawnienia na obsługę koparki można podzielić na kilka kluczyowych kategorii, z których każda jest związana z nieco innym rodzajem maszyn. Istnieją m.in. kursy na:

  1. Koparki jednonaczyniowe kl. III – pozwala na zdobycie uprawnień do operowania koparkami o masie całkowitej do 25 ton.
  2. Koparki jednonaczyniowe kl. I – umożliwia obsługę wszystkich typów koparek jednonaczyniowych, bez względu na ich masę, moc itd.
  3. Koparkoładowarki kl. III – obejmuje wszystkie typy takich maszyn.

Oprócz kursów na koparki, dostępne są również szkolenia z obsługi innych specjalistycznych maszyn budowlanych, takich jak ładowarki, spycharki, równiarki itd.

Przebieg szkolenia na operatora koparki

Nie zależnie od klasy urządzeń, każdy kurs na koparkę ma podobny przebieg i składa się z:

  • Części teoretycznej – kursanci zapoznają się z budową konkretnej klasy maszyn budowlanych i sposobem ich działania. Zajęcia obejmują również informacje dotyczące przepisów BHP, organizacji pracy maszyn budowlanych oraz kontroli efektów pracy operatorów koparki.
  • Części praktycznej – kursanci uczą się obsługi różnych maszyn w danej klasie. Uczniowie mają okazję pracować na nowoczesnym sprzęcie dostarczanym przez ośrodek szkoleniowy.

Koszty szkolenia na operatora koparki

Cena kursu jest stała, niezależnie od tego, które uprawnienia na koparkę wybierzesz. Zarówno kurs na koparki jednonaczyniowe, jak i na koparkoładowarki kosztuje w naszych ośrodkach 1250 zł. Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze opłatę za państwowy egzamin, która wynosi 250 zł.

Kurs operatora koparki w Akademii Dobrej Jazdy

Akademia Operatora organizuje kursy na operatora koparki, które pozwolą Ci zdobyć niezbędne uprawnienia do podjęcia pracy na tym stanowisku. Zapewniamy niezbędne zaplecze techniczne, w tym koparki jednonaczyniowe różnych producentów, takich jak JCB, CAT czy Volvo, oraz doświadczonych instruktorów-praktyków.

Uprawnienia na koparkę – co obejmują?

Uprawnienia operatora koparki jednonaczyniowej dzielą się na dwie klasy:

  • klasa III – daje prawo do obsługi wszystkich koparek jednonaczyniowych do 25 ton masy eksploatacyjnej.
  • klasa I – daje prawo do obsługi wszystkich typów koparek.

Akademia Operatora została uznanie Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego.

Kurs na koparkę – klasy i uprawnienia

Kurs na koparki klasy III – przygotowuje do zdobycia uprawnień do pracy koparką jednonaczyniową o masie eksploatacyjnej do 25t.

Kurs na koparki klasy I – przygotowuje do zdobycia uprawnień do pracy koparką jednonaczyniową bez ograniczeń.

Jak wygląda kurs na koparki we Wrocławiu?

Kurs na koparki realizowany jest na podstawie przygotowanego programu szkolenia przez IMBiGS. Szkolenia prowadzą ośrodki uznane przez instytut – w tym nasza Akademia Operatora. Szkolenia na koparki jednonaczyniowe prowadzone są zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej.

Nasz sprzęt szkoleniowy zagwarantuje Ci odpowiednią ilość godzin zajęć praktycznych. Posiadamy bogatą ofertę szkoleń zarówno w tygodniowych jak i weekendowych.

Kurs na koparkę – wymagania wstępne

Kursy na operatora koparki jednonaczyniowej organizowane przez Akademię Dobrej Jazdy może rozpocząć osoba, która spełnia następujące wymagania:

  • posiada co najmniej podstawowe wykształcenie,
  • posiada zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora koparek jednonaczyniowych,
  • ma ukończone 18 lat.

Jak wyglądają zajęcia teoretyczne kursy na koparki?

Zajęcia teoretyczne podczas kursu na operatora koparek prowadzone są przez doświadczoną kadrę wykładowców-inżynierów. Łączny czas trwania zajęć teoretycznych wynosi 116 godzin lekcyjnych.

Zajęcia praktyczne – kurs operatora koparki:

Zajęcia praktyczne na kursie na koparki odbywają się we Wrocławiu przy ul. Opolskiej 1-3. Prowadzone są w grupach kilkuosobowych – na każdą przypada 60 h praktyki. Podczas zajęć każdy przyszły operator koparki nabywa niezbędne umiejętności operowania maszyną budowlaną.

Jak wygląda egzamin po kursie na koparki jednonaczyniowe?

Kończąc szkolenie na koparki jednonaczyniowe powinieneś w ośrodku, w którym realizowałeś szkolenie zdać egzamin przed komisją powołaną przez IMBIGS.

Czym jest koparka?

Koparka jednonaczyniowa to maszyna, która podobnie jak koparko-ładowarka uczestniczy w większości realizowanych projektów budowlanych. Dużą zaletą tej maszyny jest szybkość załadunku materiałów sypkich oraz większy zakres pracy przy realizacji wykopów. Koparka na podwoziu gąsienicowym idealnie sprawdza się w terenie błotnistym, podmokłym. Koparki tego typu często używane są przy wyburzeniach, ramię koparki osiąga nawet 60 metrów długości oraz istnieje możliwość mocowania różnego rodzaju osprzętu np. młoty wyburzeniowe, nożyce, itp.

Udostępnij